Plener rzeźbiarski
Plener rzeźbiarski "Panteon Sapieżyński" odbywa się w ramach obchodów:
- Roku Lasów Polskich w Powiecie Bialskim
- 550-lecia utworzenia Województwa Lubelskiego
W dniach 8-17 kwietnia br. odbędzie się w Kodniu Plener rzeźbiarski „Panteon Sapieżyński” (na terenie przed domem kultury – ul. Rynek 4). Tematem pleneru jest stworzenie Panteonu Sapieżyńskiego, czyli wykonanie 11 rzeźb właścicieli Kodnia z Rodu Sapiehów. Sapiehowie to nasze wspólne dobro narodowe. Władali oni Kodniem i okolicznymi dobrami w latach 1511-1800. To pierwszy właściciel – Jan Sapieha – zadbał o to, by Kodeń na mocy prawa magdeburskiego otrzymał prawa miejskie, które miejscowość posiadała do 1867 r. Ich zasługi dla Kodnia i Lubelszczyzny można przytaczać bez końca. Kodeńskie gniazdo rodowe Sapiehów wydało na świat zacnych i zasłużonych Synów Rzeczypospolitej takich jak: Kazimierz Nestor Sapieha – współtwórca Konstytucji Trzeciego Maja, Paweł Sapieha – założyciel PCK czy Adam Sapieha – kardynał, metropolita krakowski. W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który sprowadził do Kodnia Mikołaj Sapieha. To najdobitniej świadczy o tym, że ich spuścizna nadal odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Dlatego też zrodził się pomysł stworzenia Panteonu Sapieżyńskiego, upamiętniającego wszystkich właścicieli Kodnia z tego rodu. Wydarzenie to wpisuje się także w obchody 550-lecia Województwa Lubelskiego oraz obchody Roku Lasów Polskich w powiecie bialskim.
Autorami rzeźb będą wybitni artyści o międzynarodowej sławie: Natasza Sobczak, Zenon Stańko, Andrzej Mirończuk, Bogusław Migel, Marcin Różycki oraz Sylwester Sowa. Ich prace można podziwiać w wielu miejscach w Polsce, na Lubelszczyźnie m.in. w Hannie (pow. włodawski).
Organizatorami pleneru są Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Gmina Kodeń.
Patronat honorowy objęli: Starosta Powiatu Bialskiego Mariusz Filipiuk i Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć.
Partnerami wydarzenia są: Tadeusz „Tad” Witkowicz, Moroszczuk akcesoria meblowe oraz Województwo Lubelskie „Warto być Polakiem”.
Firmy, instytucje, organizacje społeczne i osoby prywatne, zainteresowane włączeniem się w to wydarzenie jako partnerzy, proszone są o kontakt z Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu. Jest szansa zapisania się w historii Kodnia jako wspierający powstanie Panteonu Sapiehów Kodeńskich.
Tekst: Ewa Rafałko, Dyrektor GCKSiT w Kodniu
AKTUALNOŚCI:
Promocja Lubelszczyzny
Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie "Warto być Polakiem!"
czytaj dalej na temat: Promocja Lubelszczyzny