Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu

Panteon Sapieżyński - prezentacja

Utworzono dnia 20.02.2024

Panteon Sapieżyński

Geneza pomysłu

      Sapiehowie to nasze wspólne dobro narodowe. Ich zasługi dla Kodnia i Lubelszczyzny można przytaczać bez końca. Kodeńskie gniazdo rodowe Sapiehów wydało na świat zacnych i zasłużonych Synów Rzeczypospolitej takich jak: Kazimierz Nestor Sapieha – współtwórca Kon-stytucji Trzeciego Maja, Paweł Sapieha – założyciel PCK czy Adam Sapieha – kardynał, metro-polita krakowski. W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, co najdobitniej świadczy o tym, że ich spuścizna nadal odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Dlatego też zrodził się pomysł stworzenia Panteonu Sapieżyńskiego, upamięt-niającego wszystkich właścicieli Kodnia z tego rodu. Są jeszcze dwie okazje ku temu, aby zrea-lizować ten pomysł. Z jednej strony rok 2024 został ogłoszony przez Starostwo Powiatu Bial-skiego Rokiem Lasów Polskich, z drugiej w tym roku przypada 550-lecie Województwa Lubel-skiego. To dwie ważne uroczystości, w których uczczenie włączy się także gmina Kodeń.
      Obie wpisują się w historię naszej gminy. Klamrą spinającą te jubileusze będzie Ród Sa-piehów, a formą upamiętnienia tej zacnej rodziny będzie plener rzeźbiarski. Efektem końcowym pleneru będzie Panteon. Planujemy kompozycję 11 postaci z drewna topolowego. Drewno na rzeźby będzie pozyskane z lasów z terenu gminy Kodeń, z drzew zakwalifikowanych do usu-nięcia. Będzie wśród nich 10 mężczyzn i jedna kobieta — ostatnia właścicielka Kodnia to Elż-bieta z Branickich Sapieżyna. Wizerunek tych postaci dość łatwo odtworzyć, gdyż dysponujemy ich portretami będącymi częścią Genealogii Portretowej Sapiehów. Rzeźby będą wyeksponowa-ne przed budynkiem domu kultury. Z uwagi na to, że portret Elżbiety przedstawia ją w postaci siedzącej, tak też będzie ona zaprezentowana na ławeczce, na której będzie można przysiąść i zrobić sobie z nią zdjęcie, delektując się w ciszy pięknem kodeńskiej przyrody.
      Ród ten władał Kodniem i doprowadził do jego wielkiego rozkwitu. W latach 1511 — 1867 Kodeń był miastem i to właśnie dzięki inicjatywie protoplasty kodeńskiej linii sapieżyń-skiej — Janowi Sapieże bardzo dobrze prosperującym miastem, liczącym się na arenie między-narodowej.
W związku z powyższym uważamy, że naszym gospodarzom należy się upamiętnienie ich na terenie Kodnia, a ta inicjatywa jest bardzo dobrą do tego okazją. Jest także cenna wartość doda-na do tego pleneru — rzeźbiarze, z którymi nawiążemy współpracę, w trakcie swojej pracy chętnie współpracują ze szkołami i z chęcią opowiedzą uczniom o swojej pasji i technikach rzeźbiarskich.
      Plener planowany jest na kwiecień. Organizatorami wydarzenia są Gmina Kodeń i Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu. Odbędzie się na placu przed GCKSiT, w centrum Kodnia.

Wizualizacja

Wizerunek Sapiehów będzie wzorowany na Genealogii Portretowej Sapiehów, którą obecnie można obejrzeć w muzeum w Pieskowej Skale.

Docelowo figury zostaną zamocowane na terenie przed budynkiem domu kultury w Kodniu, ul. Rynek 4.

Postacie będą miały wysokość postaci ludzkiej.

INFORMACJA

Wszystkie zdjęcia i materiały graficzne znajdujące się na stronie domkulturywkodniu.pl objęte są prawami autorskimi.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Biuletyn Informacji Publicznej