Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu

Tytułem wstępu. Słów kilka od Norberta Smolińskiego.

Utworzono dnia 13.06.2023

Szanowni Państwo,

     Pragnę przedstawić Państwu muzyczne zjawisko jakim jest DZIECIĘCA FERAJNA LUBELAKI - zespół jaki powstał kilka miesięcy temu w Gminie Uścimów w Powiecie Lubartowskim.

     Jestem muzykiem ze sporym dorobkiem artystycznym, który od kilku lat mieszka w okolicy Uścimowa. Warszawiak, wnuk warszawskiego Powstańca. Pasjonat lokalnej historii. Postanowiłem kilka miesięcy temu powołać do życia zespół śpiewających, uzdolnionych muzycznie dzieci z okolic naszej Gminy. Początkowo było nas 6 osób, obecnie to 20-to osobowy skład uczniów z lokalnych szkół podstawowych z obszaru trzech Starostw: Lubartowskiego (Uścimów, Ostrów Lubelski), Parczewskiego (Sosnowica) oraz Łęczyńskiego (Kijany, Januszówka). Jako „ Dziecięca Ferajna LUBELAKI” tworzymy „pododdział” większego projektu jakim jest DZIECIĘCA FERAJNA ogólnopolska, której również jestem inicjatorem.

Kilka słów na ten temat:

     Od roku 2020 prowadzę zespół wokalny kilkudziesięciu dzieci ze szkół podstawowych i średnich z całej Polski pod nazwą DZIECIĘCA FERAJNA. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, dokładnie o godzinie „W” 1 sierpnia od 3 lat w  Warszawie, młodzi artyści spotykają się wraz ze mną,  aby uczcić pamięć Powstańców wykonując utwory patriotyczne, pieśni powstańcze. 

     Wystąpiliśmy również 14 sierpnia podczas uroczystości  81. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu, a także  3 września na Górze Cyranowskiej w Mielcu gdzie został odsłonięty największy w Polsce Pomnik Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych. Uroczystość o randze państwowych obchodów uświetnił cykl wydarzeń kulturalnych i koncertów również z udziałem „Dziecięcej Ferajny”. Uroczystości te transmitowała na żywo TVP. Dzieciaki udzielały swoich pierwszych wywiadów stacjom Polskiego Radia, TVP Info czy TV Republika. Za nami występ podczas I Kongresu Patriotycznego w Elblągu (05.11.2022), a także występ w Sejmie dla Parlamentarzystów na Sali Kolumnowej (16.11.2022).

      Kolejny koncert już z udziałem LUBELAKÓW to charytatywne mikołajkowo-opłatkowe występy w Warszawie dla chorego Wojtusia – przyjaciela Ferajny (17.12.2022) w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal w Warszawie. 12 marca odbył się kolejny charytatywny koncert w  Parafii pw. Św. Anny w Kijanach, gdzie wykonaliśmy przy pełnej świątyni ponad godzinny zestaw pieśni dedykowanych Bohaterom Lubelszczyzny. Krótką relację przekazała Lubelska TVP3 w programie „Panorama”. W lutym tego roku byliśmy na naszej pierwszej studyjnej sesji nagraniowej w Lublinie gdzie powstało kilka utworów. Obecnie czekamy na możliwość studyjnego nagrania całego materiał kilkunastu piosenek. Najlepszą oceną działań „Dziecięcej Ferajny” są słowa naszych odbiorców, którzy po koncertach często podkreślają, że spotkania niosą niesamowite ładunki emocjonalne i moc silnych wzruszeń. Podczas koncertów ogólnopolskich występuje około 60!!! dzieci z całej Polski. W tym roku planujemy rekordowy koncert na 100 młodych wykonawców!!! Wojskowe mundury, powstańcze opaski, hełmy, patriotyczne emblematy, furażerki, orzełki w koronie – to sceniczny ubiór młodych Artystów.  Dają w ten sposób również świadectwo swoim rówieśnikom, że „Polskości” nie należy się wstydzić. Dzieci są chętne do współpracy, wraz z opiekunami, rodzicami, nauczycielami tworzymy już małą społeczność, którą czasem nazywamy „Rodzinką Ferajny”. Ostatnim osiągnięciem DZIECIĘCEJ FERAJNY LUBELAKI jest występ w TVP3 Lublin w programie „Poranek między Wisłą i Bugiem” gdzie zaprezentowaliśmy kilka utworów. 13 maja Ferajna LUBELAKI wzięła udział w oprawie artystycznej jak i  samym Rajdzie Braci Taraszkiewiczów w Sosnowicy.

Najbliższe koncerty, na które już dziś serdecznie zapraszamy:

- występ podczas uroczystości 18 czerwca w Ostrowie Lubelskim. Koncert dedykowany 27WDPAK,

- występ podczas Jarmarku Sapieżyńskiego 9 lipca w Kodniu,

- koncert Powstania Warszawskiego 1 sierpnia w Warszawie,

- w planach również koncert dla TVP3 Oddział Lublin.

     Moją działalność muzyczną oraz opiekę nad zespołem „Dziecięca Ferajna” traktuję bardzo odpowiedzialnie łącząc jednocześnie pasję do muzyki z edukacją historyczną. Dnia 17 marca 2023 podczas koncertowej Gali w Braniewie z udziałem zaproszonej właśnie „Dziecięcej Ferajny” otrzymałem Srebrny Medal Gloria Artis - polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal wręczył  wiceminister aktywów państwowych - Andrzej Śliwka.

     W lutym 2021 na wniosek Prezesa Związku Sybiraków Oddział w Lublinie otrzymałem w imieniu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z rąk Wojewody Lubelskiego Medal Pro Patria - w dowód uznania zasług w kultywowaniu pamięci o Ofiarach Deportacji sowieckich poprzez muzykę i działalność artystyczną.

     W roku 2023 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce otrzymałem Odznakę Honorową „Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963”. Odznaczenie powstało z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Historycznej „Memoria Restituta”.Wyróżnienie w pierwszej kolejności jest dedykowane jeszcze żyjącym Żołnierzom Niezłomnym, a także osobom, które pielęgnują pamięć o nich.

     W ostatnim czasie swoje wsparcie dla „Dziecięcej Ferajny Lubelaki” zgłosiło kilku Darczyńców: Związek Zawodowy Górników Lubelski Węgiel BOGDANKA, Starostwo Powiatowe w Łęcznej, kilka prywatnych Firm chcących pozostać anonimowymi Przyjaciółmi zespołu.

     Dnia 1 czerwca w Dzień Dziecka DZIECIĘCA FERAJNA była gościem Pana Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego w zacnych progach gmachu Ministerstwa.

Łącząc wyrazy szacunku,

Z poważaniem  

Norbert „Smoła” Smoliński –

założyciel, koordynator zespołu „DZIECIĘCA FERAJNA”
oraz projektów: „CONTRA MUNDUM”, „SZANIEC”, „ŚLEPCY”

 

INFORMACJA

Wszystkie zdjęcia i materiały graficzne znajdujące się na stronie domkulturywkodniu.pl objęte są prawami autorskimi.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Biuletyn Informacji Publicznej