Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu

Tropem Wilczym 2024

Utworzono dnia 04.03.2024

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całej Polsce odbywa się Bieg Tropem Wilczym. To wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie sport i pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski po II wojnie światowej. Żołnierze Wyklęci to niezłomny oddział, który stawił opór sowieckiej okupacji. Przez lata byli skazani na zapomnienie, a ich walka była przemilczana. Bieg Tropem Wilczym to sposób na przywrócenie pamięci o ich odwadze i poświęceniu.
Ogólnopolska XII edycja biegu „Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, natomiast dziewiąta w gminie Kodeń odbyła się w niedzielę 3 marca 2024r.
Głównym organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu, oczywiście wraz z partnerami. Imprezę otwarto kilka minut przed godziną 13:00, a start biegu nastąpił o godzinie 13:30. W wydarzeniu udział wzięło ponad 100 uczestników, aby rywalizować z sobą i upamiętnić bohaterów. Start i meta zlokalizowane były przy Bazylice św. Anny.
Jak powiedział obecny podczas uroczystości Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć:,, Uczestnicy biegu pokonują dystans 1963 metrów, co symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego. Bieg ten to nie tylko wydarzenie sportowe, ale też lekcja historii dla młodego pokolenia. To dla nas bardzo ważna data, dlatego staramy się zawsze ją akcentować. Jednym z głównych wydarzeń w naszym kalendarzu - jest właśnie bieg "Tropem Wilczym", który organizujemy już od 9 lat. Jak co roku biegacze nie zawiedli, zawsze można było na nich liczyć!
Pierwsze miejsce w biegu na dystansie 1963 m. zajął Łukasz Marecki, drugie miejsce zajął Dawid Mackiewicz, a trzecie Marcin Łukaszuk.
W rywalizacji Nordic Walking pierwsze miejsce zajął Dariusz Mackiewicz, drugie miejsce zajął Waldemar Hryciuk, a trzecie miejsce zajęła Teresa Hryciuk.
Natomiast w biegu malucha najlepsza zawodniczka do, której należało pierwsze miejcse to Michalina Wereda, drugie miejsce zajął Jan Gołębiowski, a trzecie miejsce należało do Nicoli Lipki.
Na zakończenie Dyrektor GCKSiT W Kodniu Ewa Rafałko dodała, iż: ,,Organizatorzy zapraszają już teraz na przyszłoroczną, dziesiątą w Gminie Kodeń, jubileuszową edycję biegu’’.

Tekst: Izabela Marciniak