Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu

Relacja z IV Jarmarku Sapieżyńskiego

Utworzono dnia 24.08.2022

Tegoroczna edycja Jarmarku była już czwartą z kolei. Wydarzenie to na stałe wpisało się już nie tylko w kalendarz imprez gminy Kodeń, ale także całej Lubelszczyzny.

IV edycja Jarmarku Sapieżyńskiego rozpoczęła się tradycyjnie uroczystą Mszą św., po której odbyło się przejście korowodu na Błonia. Korowód prowadzili ułanie, którzy później widzom zaprezentowali spektakularne kaskaderskie pokazy konne. Tuż za nimi podążał Jan Sapieha ze swoją świtą, następnie władze województwa, powiatu i gminy oraz zaproszeni goście. Bardzo liczny udział w korowodzie wzięli również mieszkańcy gminy i turyści.  

Uroczyste otwarcie Jarmarku odbyło się o 13.10. Po odśpiewanym hymnie narodowym Jan Sapieha symbolicznie przekazał władzę Wójtowi Gminy Kodeń tymi słowami: „My, Jan Książe Sapieha Herbu Lis, starosta brasławski, kanclerz Królowej Polski Heleny, wojewoda podlaski i witebski, najwyższy sekretarz Wielkiego Księstwa Litewskiego, marszałek hospodarski, protoplasta kodeńskich Sapiehów, bacząc z uwaga nad Twoimi zasługami Wójcie Jerzy, szczególnie nad tym, iż przywróciłeś w dobrach moich kodeńskich przywilej jarmarków, abyś dalej rządził mądrze i sprawiedliwie rozsławiając przy tym Kodeń, ród Sapiehów i ludzi tu mieszkających i przybywających, przekazuje Ci swą buławę - symbol władzy. Buławę swą przekazuje Ci jednak tylko na czas Jarmarku i ponownie wrócę w swoje włości za rok, aby oceniać dalsze twoje działania, chociaż w ostatnim roku nie mogliśmy się spotkać ze względu na złą sytuacje panująca na świecie. Dziś jednak masz pełnie władzy w prywatnych mych dobrach kodeńskich. Mości Kopczyński salwę na cześć wójta Jerzego Trocia - odpal!” Ogłuszający huk salwy oficjalnie otworzył III edycję Jarmarku Sapieżyńskiego.

Pogoda dopisała, frekwencja również. Stoiska z rękodziełem, lokalną żywnością, miodami i sztuką cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoje stoiska mieli również: Poleski Park Narodowy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Lasy Państwowe.

Muzycznie dominowała muzyka ludowa. Nie mogło zabraknąć rodzimej gwiazdy – Zespołu Jarzębina z Zabłocia. Zespół śpiewaczy, działający pod patronatem Gminnego Centrum Kultury, 

Sportu i Turystyki, niedawno obchodził 30-lecie swojej działalności. Wystąpiły również Swańki z Wyryk, Orchowianki z Orchówka oraz Zespół Pieśni i Tańca Podlasie. Krótki koncert zagrał również Janusz Pruniewicz.

O godzinie 17.30 zagrał zespół Daj to głośniej, a o 19.30 Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Orkiestra składająca się z blisko 50 osób przedstawiła przygotowany specjalnie na występ w Kodniu program składający się z dwóch części – części patriotycznej i rozrywkowej.

W trakcie trwania Jarmarku Sapieżyńskiego wolontariusze z grupy „Pomocna dłoń”, działającej przy Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu, przeprowadzili zbiórkę na rehabilitację podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu.

Bardzo widowiskowym przerywnikiem między występami muzycznymi były ułańskie pokazy konne.

Imprezami towarzyszącymi Jarmarkowi były Nordikiada – zawody Nordik Walking, turniej łuczniczy i Złotą Strzałę Sapiehy oraz piknik wojskowy, na który można było obejrzeć sprzęt wojskowy jakim dysponuje Wojsko Polskie i Straż Graniczna.

Organizatorami imprezy była Gmina Kodeń, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Ojcowie Oblaci z Kodnia. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Poseł do Europarlamentu Beata Mazurek. Partnerami wydarzenia byli: Lubelskie smakuj życie!, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Chotyłów, Straż Graniczna, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie.

Jarmark Sapieżyński 21/08/2022

Utworzono dnia 09.09.2022, 13:36

INFORMACJA

Wszystkie zdjęcia i materiały graficzne znajdujące się na stronie domkulturywkodniu.pl objęte są prawami autorskimi.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 26

W poprzednim tygodniu: 154

W tym miesiącu: 43

W poprzednim miesiącu: 850

Wszystkich: 29583