Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu

Figurka

Utworzono dnia 28.03.2020

Figura przydrożna Najświętszego Serca Jezusowego przy zbiegu ulic Bialskiej i Sławatyckiej potocznie zwana ,,Figurką'' została wybudowana w roku 1937 w miejscu istniejącego krzyża na rozstajach dróg. Fundatorem Figury przydrożnej było Katolickie Stowarzyszenie Mężów w Kodniu, którego prezesem był wówczas artysta i dobrodziej Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej profesor Marian Kiersnowski. Marian Kiersnowski wraz z żoną Jadwigą z Mickiewiczów mieszkali wówczas w Kodniu w Klasztorze Ojców Oblatów. Projekt figurki wykonał osobiście Prezes Stowarzyszenia prof. Marian Kiersnowski, jest on też twórcą figury Chrystusa. Figura w pierwotnym stanie wykonana była z piaskowca. Upływ czasu pokrył ją szarym nalotem. Zamiast poddać ją konserwacji, została pomalowana na kolorowo zgodnie z barwami wyobrażenia wizerunku Chrystusa na obrazach. Mniej lub bardziej udane kolejne malarskie odnowienia zatarły pierwotne rysy bardzo wymownego przedstawienia Chrystusa wskazującego na swoje serce. Może warto poddać figurę Chrystusa pełnej konserwacji aby przywrócić jej pierwotny wygląd i majestat przekazu Katolickiego Stowarzyszenia Mężów w Kodniu? Należy też w tym miejscu dodać, że prof. Kiersnowski jest też twórcą ambony, organów, stacji drogi krzyżowej i bocznych ołtarzy w bazylice kodeńskiej. Osobiście też Marian Kiersnowski wyrzeźbił figurkę Matki Bożej Kodeńskiej do pomnika mającego stanąć w miejscu pochówku jego żony Jadwigi zmarłej w 1943 roku, gdzie też sam został pochowany w roku1949. Skany dokumentów związanych z uzyskaniem zezwolenia na budowę figury przydrożnej (6 skanów) można znaleźć na stronie szukajwarchiwach.pl - Archiwum Państwowe w Lublinie - sygn.35/403/0/5.5/347.

Figura Najświętszego Serca Jezusowego

Utworzono dnia 03.12.2019, 10:28

Skany dokumentów związanych z uzyskaniem zezwolenia na budowę figury przydrożnej Najświętszego Serca Jezusowego.

INFORMACJA

Wszystkie zdjęcia i materiały graficzne znajdujące się na stronie domkulturywkodniu.pl objęte są prawami autorskimi.