Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu

Tadeusz Witkowicz

Utworzono dnia 07.05.2020

Tadeusz Witkowicz o sobie:

Urodziłem się 9 grudnia 1949 r. w małym miasteczku Kodeń przy granicy z Białorusią. Byłem drugim synem w biednej rodzinie, której nie było stać na konia. Mieszkałem z rodzicami i bratem w jednej izbie, do której wchodziło się przez kurnik. Systematycznie głodowaliśmy na wiosnę, kiedy to kończyły się zapasy z zimy, a nowych plonów jeszcze nie było. 
Dzięki zrządzeniu losu i staraniom mojej mamy 20 czerwca 1966 r. mogliśmy wyjechać do ciotki w Kanadzie. Tam uczyłem się w szkole, a wieczorami pracowałem zbierając robaki na polu golfowym. Skończyłem na studiach fizykę, a potem pracowałem dla BNR, gdzie zaprojektowałem wzmacniacz światłowodów nowej generacji. Po tym sukcesie wyjechałem do USA i rozpocząłem pracę w Valtec. 
Mając do dyspozycji 5 tys. dolarów w 1980 r. porzuciłem dotychczasową pracę i założyłem swoją pierwszą firmę – Artel Communication. Zajmowaliśmy się produkcją nadajników i odbiorników światłowodowych. 
Po 2 latach działalności weszliśmy na giełdę, przy wycenie 100 mln USD. Zostałem okrzyknięty pierwszym Polakiem, który wprowadził firmę na NASDAQ. 
Po niespełna 3 latach działalności jako spółka publiczna, odebrałem od rynku kolejną ważną lekcję. Zostałem zwolniony ze stanowiska CEO w Artelu. Zrozumiałem, że pojawienie się nowego prezesa, w sytuacji depresji, będzie dla akcji korzystne. 
W wieku 36 lat i z kilkoma milionami dolarów w banku ponownie podjąłem ryzyko i założyłem drugą firmę. W CrossComm zajmowaliśmy się produkcją routerów dla dużych sieci komputerowych. 
W 1992 r. Po raz drugi wprowadziłem swoją firmę na giełdę NASDAQ. W rok po upublicznieniu spółki byliśmy wyceniani na 350 mln USD. 
W 1997r. sprzedaliśmy CrossComm spółce Olicom. Za każdą akcję CrossComm Olicom zapłacił 5 dolarów w gotówce i 5 w swoich akcjach. 
Kolejna moja firma (założona w 1998 r.) była oparta głównie na działalności w Polsce. Adlex tworzył oprogramowanie, a jego siedziba mieściła się w Gdańsku. Sprzedawaliśmy produkty klientom na całym świecie. Wśród nich były takie firmy jak IBM czy Morgan Stanley. Po sześciu latach funkcjonowania firmy, sprzedaliśmy ją do Compuware – firmy będącej w dziesiątce największych firm produkujących oprogramowanie na świecie. Po sprzedaży Adlex () 2005 r. założyłem fundusz Otago Capital. Za jego pośrednictwem chcę pomagać ludziom, którzy mają dobre pomysły. Chcę ich wspierać radami, doświadczeniem, kontaktami i pieniędzmi. 
W 2016 r. wydałem swoją autobiografię „O nędzy do pieniędzy, czyli znad Bugu na Wall Street”. W książce przedstawiłem moją historię – od urodzenia aż po czasy aktualne. Na kolejnych kartach umieściłem opis problemów, z którymi się spotykałem i wniosków, jakie z nich wyciągnąłem.

żródło: https://tadwitkowicz.pl

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zachęcamy do przeczytania artykułu p. Witkowicza w 5 numerze Wiadomości Kodeńskich: https://domkulturywkodniu.pl/wiadomosci-kodenskie-1/n,wiadomosci-kodenskie-nr-6

 

INFORMACJA

Wszystkie zdjęcia i materiały graficzne znajdujące się na stronie domkulturywkodniu.pl objęte są prawami autorskimi.

Biuletyn Informacji Publicznej