Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast |
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu

Relacja z XII Biegu Sapiehów

Utworzono dnia 06.10.2022

Dnia 6 sierpnia 2022 roku odbył się XXII Bieg Sapiehów na dystansie 15 km, w którym wystartowało 88 zawodników z całego kraju i zza granicy. Miał miejsce również III Marsz nad Bugiem (nordic walking) na dystansie 5 km, w którym wystartowało 36 kijkarzy z całego kraju. Dla młodszych uczestników został zorganizowany Mały Bieg Sapiehów, przeprowadzony w dwóch kategoriach dla uczniów szkoły podstawowej, klasy 1-3 i 4-8 oraz Bieg Przedszkolaków, w którym wystartowało łącznie około 60 dzieci.
W XXII Biegu Sapiehów w kategorii open mężczyzn 1 miejsce zajął John Kinsella należący do klubu „Limerick Running – Parczew”, który osiągnął wynik 00:49:13 otrzymując Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Kolejnym zawodnikiem zajmującym 2 miejsce był Andrzej Starżyński, pochodzący z klubu „UMCS Lublin”, osiągając wynik 00:51:34, dzięki któremu otrzymał Puchar Posła na Sejm RP Marcina Duszka. Trzecie miejsce zajął Andrzej Orłowski z klubu „MKS Lubartów” osiągając wynik 00:52:54, dzięki któremu udało mu się zdobyć Puchar Posła na Sejm RP Riada Haidara.
W kategorii open kobiet 1 miejsce z czasem 00:57:17 uzyskała Izabela Paszkiewicz reprezentująca klub „KB Szuracz – Terespol”. Biegaczka pochodząca z Terespola otrzymała Puchar ppłk Artura Ambrozika Dyrektora Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. Drugie miejsce wśród kobiet z wynikiem 01:08:03 wygrała Anna Chustecka należąca do klubu „NZOZ Wisznice” otrzymując Puchar Posła na Sejm RP Dariusza Stefaniuka. Następną zawodniczką zajmującą trzecie miejsce była Sylwia Walusiak, należąca do klubu „KB Biała Podlaska”. Pozyskała Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Bialskiego Mariusza Kiczyńskiego z wynikiem 01:09:07.
W III Marszu nad Bugiem (nordic walking) w kategorii open mężczyzn 1 miejsce z wynikiem 00:31:40 zajął Paweł Kowalik. Biegacz pochodzący z Komarówki Podlaskiej otrzymał Puchar NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. Drugie miejsce z czasem 00:33:05 zdobył Waldemar Hryciuk. Reprezentant klubu „TKKF Krzna Biała Podlaska” dostał Puchar ppłk rez. Sławomira Stańczuka. Dobiegając do mety z czasem 00:34:00 trzecie miejsce zajął Andrzej Żytkowski, również reprezentant klubu „TKKF Krzna Biała Podlaska”. Otrzymał Puchar Józefa Poteruchy, Przewodniczącego Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.
Wśród kategorii open kobiet zwyciężczynią z wynikiem 00:33:50 została Teresa Hryciuk, która występuje w imieniu klubu „TKKF Krzna Biała Podlaska”. Otrzymała ona Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.  Następną zawodniczką, zajmującą drugie miejsce, była Agnieszka Grzenda pochodząca z Glinianki. Puchar Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka zdobyła za wynik 00:36:22. Trzecie miejsce, z wynikiem 00:36:47, zajęła Magdalena Grucel, pochodząca z Sosnowca.  Otrzymała ona Puchar Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia.
W pozostałych kategoriach XXII Biegu Sapiehów Puchar Bialskiego Szkolnego Związku Sportowego dla najmłodszego zawodnika otrzymał Klaudiusz Stębnienko (01:11:33), reprezentujący Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Białej Podlaskiej. Najmłodszą uczestniczką była Natalia Wójcicka (01:58:59), pochodząca z Białej Podlaskiej. Otrzymała ona Puchar Bialskiego Szkolnego Związku Sportowego. Dla najstarszego zawodnika Zenona Łukaszuka (01:30:27), pochodzącego z Warszawy został wręczony Puchar Dominika Nazaruka Dyrektora Biegu Sapiehów. Najstarszą zawodniczką była pochodzącą z Białej Podlaskiej Ewa Fabian (01:18:14), która zdobyła Puchar Tadeusza Piętki Honorowego Prezesa Towarzystwa św. Brata Alberta – Koło w Kodniu. Wyróżniony najlepszym zawodnikiem Gminy Kodeń został Ireneusz Piskorz (01:13:29), pochodzący z Kodnia. Uzyskał Puchar Barbary Radeckiej Przewodniczącej Rady Gminy Kodeń. Najlepszym zawodnikiem służb mundurowych był Dominik Dejer (00:55:44), należący do klubu „MKS Mechanik – Włodawa”. Otrzymał Puchar Towarzystwa Przyjaciół Kodnia. W XXII Biegu Sapiehów również uczestniczył sportowiec niepełnosprawny, który ciężkimi siłami zapracował na Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Był nim Kamil Rafeld (01:38:21), należący do „biegusiem.pl” – Ryki.
W XXII Małym Biegu Sapiehów w kategorii dziewcząt szkoły podstawowej 1-3 zwyciężczynią została Barbara Życzkowska. Biegaczka pochodząca z Warszawy otrzymała Puchar Wójta Gminy Kodeń. Drugie miejsce zdobyła Paulina Kamińska, pochodząca z Terespola. Otrzymała ona Puchar Jacka Malarskiego Dyrektora ZPO w Kodniu. Za zajęcie trzeciego miejsca, Puchar Dyrektora GCKSiT w Kodniu Ewy Rafałko został wręczony Ricie Chochowskiej, pochodzącej z Elżbiecina.
Wśród kategorii chłopców szkoły podstawowej klas 1-3 zwycięzcą został Szymon Siarkiewicz, pochodzący z Łomianek. Otrzymał on Puchar Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia. Miejsce drugie uzyskał Augustyn Borowski, pochodzący z Jakubowic Końskich. Zawodnikowi został wręczony Puchar Jacka Malarskiego Dyrektora ZPO w Kodniu. Trzecie miejsce zajął Antoni Filipowicz, pochodzący z Kodnia. Biegacz zdobył Puchar Dyrektora GCKSiT w Kodniu Ewy Rafałko.
W kategorii dziewcząt szkoły podstawowej klas 4-8 zwyciężczynią została Hanna Siarkiewicz, pochodząca z Łomianek. Zawodniczka otrzymała Puchar Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia. Kolejną zwyciężczynią zajmującą drugie miejsce jest Nina Panasiuk, pochodząca z Kodnia. Został jej wręczony Puchar Jacka Malarskiego Dyrektora ZPO w Kodniu. Na miejscu trzecim uplasowała się Zuzanna Nowacka, pochodząca z Warszawy. Biegaczka uzyskała Puchar Dyrektora GCKSiT w Kodniu Ewy Rafałko.
W kategorii chłopców szkoły podstawowej klas 4-8 zwycięzcą został Piotr Głowacki, pochodzący z Kodnia. Zwycięzca otrzymał Puchar Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia. Drugie miejsce zajął Stanisław Bucholc, pochodzący z Warszawy. Uczestnik biegu został obdarowany Pucharem Jacka Malarskiego Dyrektora ZPO w Kodniu. Trzecie miejsce zdobył Karol Wójcicki, pochodzący z Białej Podlaskiej. Biegacz otrzymał Puchar Dyrektora GCKSiT w Kodniu Ewy Rafałko.
Bieg Sapiehów, od lat nazywany „Piekielną piętnastką”, w tym roku był łaskawy dla uczestników, jeśli chodzi o pogodę. Było ciepło, ale nie upalnie. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkową koszulkę i medal. Tradycyjnie, jak co roku, na rewersie zostało upamiętnione ważne dla gminy Kodeń wydarzenie. W tym roku jest to Jubileusz 100-lecia OSP Kodeń.
Tegoroczna edycja Biegu Sapiehów uzyskała dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej i z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Autor: Karolina Borowiec