Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu

Relacja z VIII Bialskiego Festiwalu Sękaczy

Utworzono dnia 28.09.2022

25 września 2022 r. odbyła się ósma edycja Bialskiego Festiwalu Sękaczy. Po raz pierwszy festiwal ten odbył się w Kodniu. Święto sękaczy zgromadziło wielu smakoszy tego podlaskiego specjału. „Konkursowi na najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz” towarzyszyły występy zespołów artystycznych oraz inne atrakcje.
Otwarcie imprezy odbyło się o godzinie 12.00. Głos zabrał Starosta Bialski Mariusz Filipiuk. Wspomniał o walorach wypieku sękaczy, o ich różnorodności i o ogromnym nakładzie pracy, jaki trzeba włożyć w jego powstanie. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć, który podziękował Starostwu Bialskiemu za pomoc w organizacji tej imprezy w Kodniu oraz przywitał serdecznie wszystkich przybyłych na festiwal wystawców i gości.
Następnie na scenie występowały zaproszone zespoły i soliści: Zespół Śpiewaczy działający przy GCKSiT w Kodniu, Wiktoria Szczepanowska, Biesiadnicy, Izabela Jaszczuk, Pohulanki, Pawłowianki, Janusz Pruniewicz, Oliwia Spychel, Śpiewam bo lubię oraz zespół Śpievka. Jednocześnie odbywał się „Konkurs na najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz”. Wzięło w nim udział 17 wystawców. Komisja w składzie Komisja w składzie: Dominika Maksymiuk - właścicielka cukierni "Domisiowe słodkości" w Woskrzenicach Dużych, Barbara Kociubińska-Koza - Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz Bożena Uziak - kucharz w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy na podstawie walorów smakowych i wyglądu spośród 17 sękaczy zgłoszonych do konkursu wytypowała najpiękniejsze i najsmaczniejsze oraz nagrodziła następujące osoby: wyróżnienia otrzymali Eugenia i Agnieszka Stanilewicz ze Studzianki, Edyta Mostowiec z Rogoźnicy, Marzena Sokołowska z Sosnówki. III miejsce zajęła Krystyna Krótkiewicz z Kodnia, II miejsce - Teresa Frończuk z Horodyszcza, I miejsce - Anna Niedźwiedź ze Studzianki. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostę Bialskiego - Mariusza Filipiuka. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.
Można było także obejrzeć pokaz wypieku sękacza w wykonaniu Teresy Frończuk, a także była degustacja wszystkich wystawionych na konkurs sękaczy. Imprezie towarzyszyła także prezentacja strojów ludowych przygotowana w ramach projektu „Działania na rzecz ożywienia Południowego Podlasia”.

 

 

VIII Bialski Festiwal Solistów - 25/09/2022

Utworzono dnia 28.09.2022, 13:34

INFORMACJA

Wszystkie zdjęcia i materiały graficzne znajdujące się na stronie domkulturywkodniu.pl objęte są prawami autorskimi.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Informacji Publicznej

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 75

W poprzednim tygodniu: 107

W tym miesiącu: 27

W poprzednim miesiącu: 508

Wszystkich: 20065