Relacja z Jarmarku Sapieżyńskiego w Kodniu, 09.07.2023
W 1511 r. Jan Sapieha otrzymał od Króla Polski Zygmunta Starego przywilej organizowania w Kodniu w ciągu roku trzech dużych jarmarków i co tydzień mniejszych. Nawiązując do historii gmina Kodeń od 4 lat organizuje wspomniany Jarmark Sapieżyński.
Nieodłącznym elementem Jarmarków są występy ludowych zespołów z terenu Lubelszczyzny. W tym roku były to zespoły: Jarzębina z Zabłocia, Kalina z Kostomłot oraz Jezioranki z Włodawy. Tanecznie zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego z Włodawy.
Tegoroczny Jarmark nawiązywał także do obchodzonej uroczyście w 2023 r. 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji został zorganizowany koncert pieśni patriotycznej „W hołdzie powstańcom z gminy Kodeń” w wykonaniu Norberta Smolińskiego w towarzystwie Dziecięcej Ferajny Lubelaki. W trakcie tego koncertu odbyła się premiera piosenki „Zwycięska noc. Na Kodeń marsz!” skomponowanej przez N. Smolińskiego oraz teledysku do niej.
W tym roku organizatorzy postanowili zaprosić także Zespół Jawor z Berdyczowa na Ukrainie. Dzieci wraz z opiekunami spędziły w Kodniu trzy dni pełne atrakcji, z dala od wojny, a w niedzielę 9 lipca wystąpiły na Jarmarku, zachwycając swoim kunsztem tanecznym i wokalnym wszystkich zebranych widzów.
Zorganizowany piknik militarny był ukłonem w stronę służb mundurowych pilnujących bezpieczeństwa na granicy polsko – białoruskiej, ale także polsko – ukraińskiej. Na pikniku Wojsko Polskie oraz Straż Graniczna zaprezentowała sprzęt wojskowy, jaki na co dzień wykorzystują w swojej służbie żołnierze. Można było również zapisać się do służby wojskowej w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Obecne były także grupy rekonstrukcyjne oraz służba więzienna.
Jedną z atrakcji, którą mogliśmy zapewnić uczestnikom wydarzenia, dzięki wsparciu otrzymanemu od „Lubelskie Smakuj życie!” były Ułańskie Pokazy Konne. Wykonało je Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego z Radzynia Podlaskiego.
Tegoroczna edycja Jarmarku była już piątą z kolei. Wydarzenie to na stałe wpisało się już nie tylko w kalendarz imprez gminy Kodeń, ale także całej Lubelszczyzny.
V edycja Jarmarku Sapieżyńskiego rozpoczęła się tradycyjnie uroczystą Mszą św. Na ołtarzu polowym na Kalwarii, po której odbyło się przejście korowodu na Błonia. Korowód prowadzili ułanie, którzy później widzom zaprezentowali spektakularne kaskaderskie pokazy konne. Tuż za nimi podążał Jan Sapieha ze swoją świtą, następnie władze województwa, powiatu i gminy oraz zaproszeni goście. Bardzo liczny udział w korowodzie wzięli również mieszkańcy gminy i turyści.
Uroczyste otwarcie Jarmarku odbyło się o 13.10. Po odśpiewanym hymnie państwowym Jan Sapieha symbolicznie przekazał władzę Wójtowi Gminy Kodeń tymi słowami: „My, Jan Książe Sapieha Herbu Lis, starosta brasławski, kanclerz Królowej Polski Heleny, wojewoda podlaski i witebski, najwyższy sekretarz Wielkiego Księstwa Litewskiego, marszałek hospodarski, protoplasta kodeńskich Sapiehów, bacząc z uwaga nad Twoimi zasługami Wójcie Jerzy, szczególnie nad tym, iż przywróciłeś w dobrach moich kodeńskich przywilej jarmarków, abyś dalej rządził mądrze i sprawiedliwie rozsławiając przy tym Kodeń, ród Sapiehów i ludzi tu mieszkających i przybywających, przekazuje Ci swą buławę - symbol władzy. Buławę swą przekazuje Ci jednak tylko na czas Jarmarku i ponownie wrócę w swoje włości za rok, aby oceniać dalsze twoje działania. Dziś jednak masz pełnie władzy w prywatnych mych dobrach kodeńskich. Mości Kopczyński salwę na cześć wójta Jerzego Trocia - odpal!” Ogłuszający huk salwy oficjalnie otworzył V edycję Jarmarku Sapieżyńskiego.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Posłowie na Sejm RP Marcin Duszek i Dariusz Stefaniuk, Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Barbara Barszczewska, Szef Gabinetu Politycznego Wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina Ryszard Madziar, Dowódca 1 Batalionu Zmechanizowanego z Białej Podlaskiej ppłk Marcin Zimny, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Krzysztof Woźniak.
Pogoda dopisała, frekwencja również. Stoiska z rękodziełem, lokalną żywnością, miodami i sztuką cieszyły się dużym zainteresowaniem. Swoje stoiska mieli również: Poleski Park Narodowy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Lasy Państwowe.
Jednym z punktów programu było wręczenie medali „Za zasługi dla gminy Kodeń”. W tym roku odznaczeni zostali Posłowie na Sejm RP Marcin Duszek i Dariusz Stefaniuk, Ochotnicza Straż Pożarna z Kodnia oraz Towarzystwo przyjaciół Kodnia.
O godz. 18.00 zaprezentował się Zespół Rokiczanka, a o 20.00 Classic. Do północy trwała dyskoteka z zespołem Clubbersi.
W trakcie trwania Jarmarku Sapieżyńskiego wolontariusze z grupy „Pomocna dłoń”, działającej przy Zespole Placówek Oświatowych w Kodniu, przeprowadzili zbiórkę na rehabilitację podopiecznej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kodniu. Klaudia, na rzecz której zbierano środki, w ubiegłym roku uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Potrzebuje pomocy w przystosowaniu mieszkania do jej potrzeb oraz ciągłej rehabilitacji.
Imprezami towarzyszącymi Jarmarkowi były Turniej Łuczniczy o Złotą Strzałę Sapiehy oraz piknik militarny, na którym można było obejrzeć sprzęt wojskowy jakim dysponuje Wojsko Polskie i Straż Graniczna.
Organizatorami imprezy była Gmina Kodeń, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Ojcowie Oblaci z Kodnia. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Poseł do Europarlamentu Beata Mazurek. Partnerami wydarzenia byli: Lubelskie. Smakuj życie!, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Chotyłów, Fundacja PZU, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Niepodległa.
Jarmark Sapieżyński 2023
Foto: Adam Purc