Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Rokrocznie 11 listopada spotykamy się przy Pomniku Odzyskania Niepodległości na kodeńskim rynku, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku świętowaliśmy 106 rocznicę odzyskania niepodległości i powrotu naszej ojczyzny na mapę Europy. To okazja do wyrażenia naszej miłości do ojczyzny i dumy z naszego dziedzictwa, dlatego też uczestnicy otrzymali od organizatorów biało-czerwone flagi.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu i złożenia kwiatów. Jako pierwsi w imieniu władz i mieszkańców Gminy Kodeń wieniec złożyli Wójt Gminy Kodeń p. Jerzy Troć, Przewodnicząca Rady Gminy Kodeń p. Zofia Sztokalińska oraz Skarbnik Gminy Kodeń p. Agnieszka Huk. Wieniec w imieniu Placówki Straży Granicznej w Kodniu złożył Zastępca Komendanta Placówki ppor. SG Damian Zapart. Wieniec w imieniu Radnych Powiatu Bialskiego złożył Radny p. Tomasz Andrejuk. Wieniec w imieniu Związku Zawodowych Rolników Indywidualnych Solidarność złożył p. Henryk Krześniak. Kwiaty w imieniu Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu złożyli przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego. Następnie głos zabrał p. Tomasz Wojcieszuk, członek Towarzystwa Przyjaciół Kodnia. W swoim wystąpieniu przypomniał nam okoliczności odzyskania niepodległości: 106 lat temu dobiegła końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Dzięki temu możliwa stała się odbudowa niezawisłego państwa polskiego. (…) Rada Regencyjna Królestwa Polskiego w orędziu do narodu z dnia 7 października 1918 r. formalnie proklamowała niepodległość Polski. Natomiast w poniedziałek 11 listopada 1918 r. brygadier Józef Piłsudski otrzymał Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, po czym rozpoczął konsultacje z przedstawicielami stronnictw politycznych w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. Tego samego dnia rząd lubelski pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego oddał się do jego dyspozycji, zaś Niemcy we francuskim Compiègne podpisały zawieszenie broni kończące Wielką Wojnę. Trzy dni później Rada Regencyjna uległa rozwiązaniu przekazując całą władzę cywilną w państwie Piłsudskiemu.
(…) pamiętajmy, że niepodległość naszej ojczyzny to efekt zbiorowej działalności wielu pokoleń Polaków. Zawdzięczamy ją licznym powstańcom i żołnierzom, którzy z odwagą i determinacją walczyli o wolność, ludziom nauki i kultury, ale także cichym bohaterom dnia codziennego konsekwentnie podejmującym pracę na różnych polach społecznej aktywności. To również skutek zaangażowania wybitnych osobistości: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i innych. Dziś z dumą wspominamy ich wysiłki, niezłomność i zasługi w budowaniu suwerennego państwa.
Piękną kartę w dziejach walk o niepodległość zapisały Legiony Polskie, którym w czasach Wielkiej Wojny przyświecała zasada – Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały. Szlak bojowy Pierwszej Brygady Legionów wiódł także przez bliskie naszemu sercu tereny południowego Podlasia. Śladem jej obecności są liczne tablice pamiątkowe, kopce i pomniki m.in. w Kopytowie i Olszankach. Należy podkreślić, że mieszkańcy Kodnia także potrafią być wdzięczni za dar wolności. Wyrazem patriotyzmu lokalnej społeczności był Pomnik 10-lecia Niepodległości usytuowany na Placencji, natomiast obecnie jest nim Pomnik Stulecia Niepodległości w centrum miejscowości, odsłonięty 6 lat temu.
Dzień 11 listopada to symboliczna data. Dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski został on ogłoszony świętem pod nazwą - Narodowe Święto Niepodległości. Jest ono wyrazem dumy z naszej historii oraz nieustającej wiary w wartości, które nas łączą.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Kodeń p. Jerzy Troć przedstawiając treść Odezwy Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Województwie Lubelskim.
Mieszkańcy Lublina i Województwa Lubelskiego!
Rodacy!
11 listopada to dzień, który jest w pamięci każdego Polaka. To symbol odrodzenia, nadziei oraz niezłomnej odwagi naszych przodków, którzy przez 123 lata walczyli o odzyskanie wolności. W tym roku obchodzimy 106. rocznicę powrotu Polski na mapy Europy jako wolnego i suwerennego państwa. To dzień, w którym składamy hołd tym, którzy poświęcili swoje życie, siły i marzenia dla Ojczyzny - na polach bitew i w codziennym trudzie i ofiarności.
Cyprian Kamil Norwid powiedział: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Te słowa w pełni oddają ducha działań Ojców Niepodległości, którzy pomimo politycznych i ideologicznych różnic, zjednoczyli się w celu przywrócenia suwerenności Polsce. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński - każdy z nich miał inną wizję przyszłości, ale wiedzieli, że tylko wspólne działanie może przywrócić Polsce wolność.
Ich niezłomność, determinacja i gotowość do poświęceń pozostają dla nas wzorem do naśladowania. To pokazuje, ze prawdziwa miłość do Ojczyzny potrafi pokonać wszelkie różnice.
Niepodległość, którą wywalczyli, nie jest nam dana na zawsze - musimy ją pielęgnować i jej strzec. Współczesny świat przynosi wiele wyzwań, a nasza jedność i współpraca są kluczowe, aby stawić im czoła, podobnie jak sto lat temu, gdy Ojcowie Narodu łączyli się w imię wspólnego dobra.
Historia Polski jest naznaczona bohaterami, którzy oddali wszystko dla Ojczyzny. Dziś to na nas spoczywa obowiązek przekazania tych wartości przyszłym pokoleniom. Wychowujmy młodzież w duchu patriotyzmu, uczmy ją szacunku do tradycji i historii, aby Polacy zawsze byli silnym i zjednoczonym narodem. Nasza przeszłość jest fundamentem, na którym budujemy naszą przyszłość.
11 listopada jest dniem, w którym szczególnie odczuwamy dumę z przynależności do wolnego narodu. Zachęcamy do uczestnictwa w obchodach, wywieszenia biało-czerwonych flag i okazania naszej jedności.
Niepodległość to nie tylko dar, ale także ogromna odpowiedzialność. Musimy pielęgnować i rozwijać to, co wywalczyły poprzednie pokolenia, dbając o stabilność i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny.
Niech wspólne działania prowadzą do budowy lepszej przyszłości, a Polska będzie wolna, suwerenna i silna!
Chwała Bohaterom! Niech żyje wolna Polska!
W imieniu Komitetu Honorowego Obchodów
Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada
Krzysztof Komorski Wojewoda Lubelski
Na koniec uroczystości wszyscy zebrani odśpiewali pieśni patriotyczne: „My, pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko”.
Tekst: Ewa Rafałko